Allsidig träning med skidor

Mellan matcherna och träningarna gäller det fortfarande att ligga på topp. Vill du nå eliten eller helt enkelt förbättra dig är skidor ett bra träningsalternativ under vintern. Om du inte åkt skidor sedan småskolan kan vi ge dig några bra tips inför skidsäsongen.

Kläderna

Riktiga skidkläder håller värmen och transporterar bort fukten. Om du ska åka längdskidor  ska du satsa på att ha bra och lämpliga kläder till kvällarna i spåret. Lager-på-lager princip gäller som vid alla sporter i kalla temperaturer. Du ska gärna bära ull eller ullblandningar närmast kroppen, ull suger inte upp svetten utan transporterar bort den. Över det kan du ha underställ som håller värmen bra. En fleecejacka under vindjackan är bra vid minusgrader, du har flera plagg du kan avlägsna om du blir för varm. Vill du hellre åka i backarna behöver du kläder som håller värmen ännu bättre, vinden när du åker i backen får det att kännas ännu mer kallt ute. Dina yttersta plagg ska även skydda mot den yrande snön och om du råkar dratta. Täckbyxor och en jacka med smarta funktioner är ett måste när du ska åka slalom eller snowboard en hel dag.

Tekniken

Det finns en hel del teknik att lära sig vare sig om du väljer backarna eller elljusspåren. Det är inte helt lätt att gå från skridskor till skidor. Har du inte rätt teknik riskerar du överbelastningar, ökad skaderisk och framförallt blir träningspassen tyngre än de behöver vara. Det blir svårare att utvecklas och komma framåt i träningen. Så varför göra det svårare än vad det behöver vara? Se till att ha rätt utrustning och valla för vädret. När du har den biten ordnad så föreslår vi att du letar upp en kurs där du kan få lära dig grunderna. Då slipper du nybörjarmisstagen och får hjälp att förstå tekniken bakom, vilket gör upplevelse desto roligare. Titta gärna på några videos för att lära dig nya tekniker och se hur andra åker. 

 

Du gillar kanske också...