Förbättra din hälsostatus

Om det är något alla vet med säkerhet så är det att alla bara har en kropp. Den gäller det att ta hand om ordentligt.

Prova att lägga om kosten

Om du vet med dig att du har varit lite dålig på att ta hand om din kropp, finns det flera saker du kan göra för att förbättra din hälsostatus. Du kan med fördel börja med att lägga om kosten. Se till att du får i dig näringsrik mat i en varierad kost. Du kan också prova på Superfoods för att hjälpa kroppen lite extra på traven. På så sätt kan du stärka ditt immunförsvar och ge hälsan en extra boost.

Så kommer du igång med motion

Parallellt med att du lägger om kosten behöver du också börja röra på dig. Om du tycker att det är svårt att komma igång, kan du ta det steg för steg. Börja till exempel med att lägga in en halvtimmes promenad på lunchen varje dag. När det kommer naturligt kan du trappa upp, och komplettera med en kort löprunda efter jobbet. Kanske har du vänner som också vill leva mer hälsosamt. Då kan ni hitta gruppträning som lockar. Det mesta blir roligare med rätt sällskap. Ni kan också börja träna ishockey eller fotboll.

Du gillar kanske också...