Stanley Cup närmar sig

Stanley Cup-slutspelet i NHL närmar sig med stormsteg och det blir otroligt spännande att se vilka lag som kommer knipa de åtråvärda slutspelsplatserna. Det stundande slutspelet är en av de mest uppmärksammade sporthändelserna i världen och det blir intressant att se vilket lag som går hela vägen.Men vilket lag kommer få höja bucklan i juni? Vi ska titta närmare på några av de hetaste titelkandidaterna. Washington Capitals har sett otroligt starka ut den här säsongen. Anförda av sina superstjärnor Alexander Ovechkin och Nicklas Bäckström kanske Washington äntligen kan vinna sin första Stanley Cup? Fjolårets vinnare Pittsburgh Penguins lurar dock bakom och vill säkert ha ett ord med i diskussionen.Ett lag som också siktar på att vinna sin första Stanley Cup och som gått bra i år är Minnesota Wild som för tillfället ligger på andra plats i Western Conference. På första plats ligger storlaget Chicago Blackhawks som er oerhört starka ut. Andra lag i Western Conference som kan vara värda att nämna i titeldiskussionen är San Jose Sharks och Edmonton Oilers som också lurar i vassen.Kampen om de sista slutspelsplatserna är jämn och även här är det en rad spännande lag som fortfarande är med i racet. Toronto Maple Leafs som för svenskar är förknippade med stjärnor som Mats Sundin och Börje Salming har fortfarande chans på slutspel och rookien William Nylander har spelat väldigt bra på sistone. Nashville Predators har också häng på en slutspelplats och där har Filip Forsberg och Viktor Arvidsson varit två av lagets poängmaskiner.Detta är bara några av de lag som vill blanda sig i titeldiskussion men man kan lugnt säga att det kommer bli ett spännande slutspel. För som som älskar hockey kan det vara roligt att lägga ett spel på några av matcherna i slutspelet för att höja spänningen ytterligare. Ett tips är då att gå in på tippat.se och se vad det finns för speltips där. Lycka till! 

Du gillar kanske också...