Så gick det i shl 2015-2016

Sedan startden 1922 har de Svenska mästerskapen i ishockey spelats dryga 80 gånger. De tidigare 12 lagen blev 2015, 14 lag som skulle slåss om mästartiteln och sina platser i SHL.

leksand-frolunda-shl-match

Frölunda lyckades ta hem den prestigefulla mästartiteln för säsongen 2015/2016. I den sista matchen mot Skellefteå fick man in en tre målsledning och blev därefter aldrig hotad i matchen och kunde säkra sitt fjärde SM-guld. Redan efter tre minuter tog Frölunda ledningen och det var bara början på bortalagets uppvisning av deras effektivitet. Skellefteå kom därmed tvåa och fick bita i det sura äpplet på hemmaplan. Linköping kammade hem en tredjeplats med sina 94 poäng. Laget hade en ny tränar trio, ett nytt spelsystem och ett föryngrat lag som efter 52 spelomgångar spelat in sig på tredjeplatsen.

Mindre bra gick det för tidigare SM-guld vinnarna från 2007 MODO. De hamnade längst ner på listan och fick spela kvalspel för att hålla sig kvar. Tyvärr höll dom inte hela vägen och fick gå ner till Hockeyallsvenskan, vilket dom spelar i säsongen 2016/2017. Nykomlingar till SHL och ersättare för MODO blir Leksands IF. Laget har spelat i omgångar i Elitserien (nu mera SHL), och spelade oavbrutet från 1951/1952 till 2000/2001 då dom åkte ur. Leksand har sedan hunnit med att spela ytterligare två säsonger i Elitserien, men har inte hållit sig kvar trots storsatsningar med bland annat målvakt från NHL.